A doua zi A Ligue 1 a fost o oportunitate pentru Montpellier de a înfrunta PSG, la Parc Des Princes. PSG a ieșit triumfător din această confruntare, impunându-și ritmul asupra lui Montpellier (scor final 5 la 2). Neymar a fost într-o formă bună astăzi. A terminat meciul cu o dublă. Echipa pariziană a lui Galtier a jucat în 3-4-2-1, cu Messi în prim plan, iar cele ale lui Dall’Oglio au jucat într-un 4-2-3-1 echilibrat cu Wahi în prim plan.

În al 39-lea, Sacko a marcat un autogol, permițând clubului parizian să înscrie. Imediat după, în urma faultului din suprafața de pedeapsă, Neymar a marcat al doilea gol al meciului din penalty în minutul 42. Prin urmare, tabloul de bord a indicat 2-0 când arbitrul a fluierat sfârșitul primei perioade de joc. În formă, atacantul francez a marcat din nou în 51. locuitorii din Montpellier au redus întârzierea în 58 datorită lui Khazri. Apoi, oamenii lui Dall’Oglio au primit un gol în minutul 69, marcat de Mbapp inkt. În al 87-lea, Renato Sanches a găsit plasa portarului, marcând al șaselea gol al jocului. În cele din urmă, Tchato a marcat împotriva PSG în minutul 92, în timp suplimentar.

În timpul acestei întâlniri fără tensiune, nu a fost nevoie de niciun card.

PSG nu schimbă locurile și rămâne pe poziția 1. Jucătorii Montpellier au suferit o înfrângere și, pierzând 3 locuri, clubul a căzut pe locul 8.

PSG și Montpellier: următoarele meciuri

Pentru următorul său meci, PSG se va confrunta cu LOSC pe Stadionul Pierre-Mauroy pe 21 August la 8: 45 p.m. pentru a doua zi. La rândul său, Montpellier se va întâlni cu Auxerre în aceeași zi la 3 p.m., pe Stadionul Mosson.

Ligue 1 news nu va mai avea secrete pentru tine. Pe site-ul nostru, puteți urmări evoluția clasamentului Ligue 1 și puteți găsi toate rezultatele Ligue 1 după meciuri.

Aflați despre abonamentele Prime Video Ligue 1/2 (serviciu de streaming oferit de Amazon) pentru a viziona meciurile din Ligue 1.

Foaia de meci: formații, goluri și arbitraj

PSG-Montpellier: 5-2 (2-0 la pauză)

În Paris (Parc Des Princes), August 13, kick-off la 9 p. m.

Montpellier antrenor: Olivier Dall’Oglio

Compoziția lui Montpellier: Jonas Omlin (1), Falaye Sacko( 77), Nicolas Cozza (31), Enzo Tchato Mbiayi (29), Faitout Maouassa (27), TH Inktico Sainte-Luce (17), Joris Chotard (13), Jordan Ferri (12), Teji Savanier (11), Wahbi Khazri (99), Elye Wahi (21)

Antrenor PSG: Christophe Galtier

Echipa PSG: Gianluigi Donnarumma (99), Nuno Mendes (25), Aoas Correa (5), Sergio Ramos (4), Presnel Kimpembe (3), Achraf Hakimi Mouh (2), Vitor Machado Ferreira (17) și Marco Verratti Lionel Messi (30), Santos Junior Neymar (10), Kylian Mbappe (7)

Obiective: Sacko (39 csc), Neymar (42 sp), Neymar (51), Khazri (58), Mbapp (69), Renato Sanches (87), Tchato (92)

Nu a fost emis niciun avertisment

Niciun jucător expulzat

Sursa articolului in engleza: Rezultate Ligue 1: câștigătorul PSG de la Montpellier 5 la 2 la Parc Des Princes