Mondial: Încă două locuri libere la masa mare – L’ORGUE

Maroc și Elveția, care contestă Spania și Portugalia în optimile de finală de marți, sunt ultimele care au alunecat în rolul de invitați surpriză la banchetul marilor fotbalului…

Maroc și Elveția, care contestă Spania și Portugalia în optimile de finală de marți, sunt ultimele care au preluat rolul de oaspeți surpriză la banchetul marilor puteri fotbalistice care se profilează în orizontul Cupei lumii 2022.

Doar Maroc, dacă va învinge Spania la Doha marți (16:00 CET), poate evita acum să repete scenariile din 2018 sau 2006 când sferturile de finală s-au transformat într-o ciocnire între Europa și America de Sud.

Vor fi așadar cel puțin patru campioni mondiali (Brazilia, FranţaAnglia și Argentina) și două vicecampioane (Olanda și Croația) în acest club al aristocraților, unde doar Belgia și mai ales Germania, Japonia, ies una dintre senzațiile fazei grupelor.

Dar pentru a patra oară japonezii au eșuat în această etapă a competiției, la penalty-uri împotriva următoarei adversare a Braziliei, Croația (1-1), încă solidă în exercițiu.

Acest rezultat a fost la fel de înspăimântător ca în 2018, când japonezii s-au prăbușit după ce au condus cu 2-0 în timpul prelungirii împotriva Belgiei (3-2).

Brazilienii, în schimb, au fost mai puțin tensionați, învingând Coreea de Sud (4-1) depășită în prima repriză pentru calificare.

„ADN-ul competițiilor majore”

Următoarele neașteptate vor rămâne în urma Marocului, atât atractivi în joc, cât și solidi în apărare în faza grupelor.

Cu Sofiane Boufal tehnic și Hakim Ziyech pe aripi, aceștia au ocazia să-i contracareze pe spanioli. Iar în centru, portarul apărării sale, Sofyan Amrabat, în mare formă, pare capabil să perturbe transmisiile și să perturbe jocul de pase spaniole.

Marocanii „ne vor aștepta probabil în apărare”, avertizează atacantul Carlos Soler.

Însă antrenorul Walid Regragui știe că echipa sa nu merge în favoarea pronosticurilor împotriva unei Spanie întinerite, ci rupte la cel mai înalt nivel internațional: „Au ADN-ul marilor competiții, pe care noi nu îl avem, am fost pt. 36 de ani am jucat în optimile de finală.

A fost o înfrângere teribilă împotriva Germaniei în Mexic în 1986, primită la un gol târziu de la inevitabilul Lothar Matthäus.

Celălalt meci al zilei, Portugalia-Elveția (20:00 CEST) este poate cel mai egal la egalitate. Convingătoare încă de la începutul Cupei Mondiale, ieșită dintr-un grup solid, foarte organizat și cu oameni capabili de momente strălucitoare precum Breel Embolo sau Xherdan Shaqiri, Elveția joacă a patra finală de 1/8 din cinci ediții… 2006, În den În 2014 și 2018, nu a găsit niciodată sferturi de finală, mai ales în 1954, în timpul unei Cupe Mondiale pe care a organizat-o la care au participat doar 16 echipe.

„A face istorie nu este important pentru noi. Ne cunoaștem adversarii și am demonstrat că îi putem învinge. Deci poate putem vorbi despre istorie”, a spus antrenorul Murat Yakin, a cărui echipă a învins Portugalia cu 1-0 în Liga Națiunilor în iunie, după o înfrângere cu 4-0 la Lisabona.

Ronaldo, un piedestal șocat

Istorie, Cristiano Ronaldo vrea să o scrie iar și iar. Dacă trece și joacă sferturile de finală, acest colecționar de recorduri compulsiv ar putea adăuga un altul pe lista lui lungă și ar putea deveni cel mai selectat jucător din istoria fotbalului, la egalitate cu Kuweitianul Bader al-Mutawa (196).

Dar dacă este singurul jucător care a marcat în cinci Cupe Mondiale, performanțele sale în bazine confirmă teza că a început irezistibilul amurg al lui „CR7”. Atât de mult încât presa portugheză a pus întrebări în această săptămână despre mandatul său, o dezbatere de neimaginat în urmă cu câteva luni.

Antrenorul său Fernando Santos a recunoscut liber că „nu i-a plăcut” comportamentul jucătorului său, furios după înfrângerea echipei sale în fața Coreei de Sud. În timp ce perspectiva celui mai frumos dintre titluri este încă departe, provocarea acum pentru cinci ori Balon de Aur, campion european în 2016, este să rămână sau nu la Manchester United după fiasco-ul celui de-al doilea cu Portugalia.

În timp ce el poate aștepta să cedeze în fața profitabilelor sirene ale lui al-Nassr, cu care a început negocierile, potrivit oficialilor clubului saudit.

Deşeuri

Antrenorul Elveției Murat Yakin (L) și atacantul Breel Embolo (R) în timpul unei conferințe de presă la Doha, pe 5 decembrie 2022, înaintea sferturilor de finală Elveția-Portugalia ale Cupei Mondiale Qatar 2022
• Fabrice COFFRINI

Portughezul Cristiano Ronaldo a marcat după golul său, atribuit eventual lui Bruno Fernandes, împotriva Uruguayului în faza grupelor Cupei Mondiale Qatar 2022, pe 28 noiembrie 2022 la Doha.
• Kirill KUDRYAVTSEV

Sursa articolului in engleza: Mondial: Încă două locuri libere la masa mare – L’ORGUE