Ligue 1: zece și combativ, Monaco smulge o remiză împotriva Rennes

Redus la zece din primul sfert de oră, Monaco a reușit, cu curaj, să obțină o remiză împotriva Rennes (1-1) datorită unui foarte bun Breel Embolo, sâmbătă la sfârșitul după – amiezii la Stade Louis-II, în a 2-a zi A Ligue 1.

Eliminat din Liga Campionilor marți în prelungiri la Eindhoven (3-2), Monaco a avut misiunea de a reveni pentru primul său joc de acasă L1 al sezonului.

Dar după un sfert de oră, echipa Rock s-a trezit la zece după excluderea lui Youssouf Fofana. În inferioritate numerică și după ce au ratat un penalty, apoi au fost conduși, oamenii lui Philippe Clement au reușit totuși să ia un punct.

Această explozie de energie a sedus Stade Louis-II și poate a creat cu siguranță o nebunie în jurul acestei echipe. Uneori, câștigurile nu sunt suficiente pentru a fi încântate.

Această remiză a avut aroma unei victorii pentru monegasci, care au fost înveseliți în poala lor de onoare. Acum vor trebui să bată Lens săptămâna viitoare pentru a-și începe cu siguranță sezonul.

La rândul său, Rennes își continuă startul complicat după înfrângerea acasă în deschidere în timpul derby-ului împotriva Lorient (1-0).

Nu vom ști dacă Monaco ar fi câștigat unsprezece împotriva unsprezece. Dar totul începuse bine. Aleksandr Golovin l-a schimbat pe Krepin Diatta, care l-a susținut pe Vanderson. Lovitura de curling din stânga brazilianului a lovit bara transversală a unui Steve Mandanda bătut (al 13-lea).

În ciuda a două prime greve de la Rennes de către Ga Incultan Laborde (2) și Flavien Tait (5), Monaco a avut jocul în mână. Până când arbitrul J-X-X-X-X-X-X-Xmie Pignard decide să excludă Fofana pentru un exces de angajament în timpul unui duel cu Martin Terrier (15). Pentru a-și reorganiza echipa, Clement și-a eliberat apoi căpitanul, Wissam Ben Yedder.

Eliot Matazo rănit în încălzire, a fost tânărul Soungoutou Magassa, 18, care a intrat în mijlocul terenului central, într-un 4-4-1 cu singurul Embolo în frunte.

De-a lungul primei perioade, Monaco s-a descurcat mai bine decât jocul egal cu adversarul lor. Embolo a înnebunit apărarea centrală adversă. Ca un punct de sprijin, ca și pasul său pentru Aleksandr Golovin, care ar fi trebuit să fie mai bine exploatat (24). Pe un duel aerian, pentru a obține o penalizare în fața lui Mandanda (31).

În ceea ce privește acțiunea, fostul Marseillais ar fi putut fi exclus, deoarece ieșirea sa a fost la fel de slab controlată ca cea a lui Lyonnais Anthony Lopes, împotriva lui Ajaccio săptămâna trecută.

Dar, spre deosebire de Ben Yedder, jucătorul Oficial al lui Monaco, campionul mondial a rămas pe teren. A oprit, pe partea stângă, încercarea lui Axel Disasi (33). Mandanda a fost din nou excepțională, cu o salvare cu o singură mână în fața lui Kr7spin Diatta (36). Ieșirea lui la pauză, la rănire, a handicapat în mod necesar bretonii.

Monaco și-a ratat șansa. Opus, mașina ofensivă a lui Rennes era activă. Dar Terrier (20th 28th, 24th, 38th), Santamaria (28th) și Laborde (45+2) s-au confruntat cu un Alexander n Unktibel eficient sau cu apărarea sa.

După pauză, oamenii lui Bruno Genesio au continuat să împingă. În mod logic, au marcat prin Laborde, a cărui scufundare a încheiat frumos o acțiune norocoasă (0-1, 59), unde debutantul Kalimuendo l-a servit pe Bourigeaud a cărui încercare eșuată s-a transformat într-o asistență.

În ciuda acestor lovituri de soartă, Embolo nu a încetat niciodată să apese. A făcut-o cu succes în fața tânărului turc Dogan Alemdar, înlocuindu-l pe Mandanda la pauză. Și egalizatorul său(1-1, 72) a răsplătit un colectiv monegasc pugnac.

Sursa articolului in engleza: Ligue 1: zece și combativ, Monaco smulge o remiză împotriva Rennes