F1: o nouă demonstrație a Verstappen în Belgia

Pe o altă planetă, liderul campionatului mondial de Formula 1, Max Verstappen, a câștigat cu ușurință Marele Premiu al Belgiei duminică la Spa-Francorchamps, începând totuși de pe un loc 14 îndepărtat pe grilă.

Buldozer Max: lansat dintr-un rând 7 neobișnuit după o penalizare pentru o schimbare a motorului, Verstappen a zdrobit competiția pentru a-și pune Red Bull înapoi în fruntea clasamentului, locul său obișnuit.

În fața mulțimii sale, la fel de des în Europa, Olandezul, născut în Belgia dintr-o mamă belgiană, a avut multe de făcut pentru a câștiga a treia victorie la rând, un al nouălea succes în acest sezon și al 29-lea din cariera sa. Doar 24 de ani.

Dar el și Red Bull-ul său stimulat sunt cu siguranță prea puternici pentru competiție.

Campionul în apărare are acum un avans aparent insurmontabil de 93 de puncte față de primul său urmăritor. Mai ales că acum nu este altul decât coechipierul său de la Red Bull, Mexicanul Sergio P Otrivrez.

“A fost incredibil, nu speram la un weekend atât de bun, dar este bine să fii plăcut surprins”, a zâmbit Verstappen, care se așteaptă la ultimele opt curse” mai strânse ” împotriva Ferrari. .

– Leclerc la 98 de puncte –

P elektroz, duminică 2, dublează în campionatul a Charles Leclerc (Ferrari) care a terminat pe locul 6. Leclerc, care a început chiar în spatele lui Verstappen pe locul 15, penalizat din aceleași motive, este acum cu 98 de puncte în urmă.

Judecând logic decalajul de performanță cu Red Bull “îngrijorător”, Monegascul a fost uimit după cursă:”Campionatul pare, fără îndoială, extrem de dificil acum, cu ritmul pe care l-au afișat”.

După un început minunat, evitând pericolele din inima pelotonului,” Mad Max ” și-a înghițit treptat toți concurenții. Din cea de-a 12-a tură de 7.004 km, din 44, olandezul a preluat conducerea pentru prima dată.

Carlos Sainz (Ferrari), pornit din pole position, s-a oprit în același tur al 12-lea în gropi. Spaniolul a preluat apoi controlul când Verstappen s-a oprit și el pentru a-și schimba anvelopele, trei ture mai târziu.

Dar nu s-a putut amăgi decât în fața ritmului frenetic al olandezului, din nou primul în turul 18.

“Erau pe o altă planetă, foarte buni în toate domeniile și, din păcate, nu am fost suficient de rapizi”, a remarcat Carlos Sainz oarecum, vorbind despre ” cea mai mare diferență de nivel de la începutul sezonului. “.

– Hamilton în derivă –

Nimic nu l-ar putea opri pe Verstappen. Nu în niciun caz fostul său rival din 2021 Lewis Hamilton (Mercedes). În primul tur, britanicul s-a prăbușit în Fernando Alonso (Alpine), apoi în lupta pentru locul doi și a trebuit să se retragă.

Spaniolul nu a omis să-l prindă pe campionul mondial de șapte ori: “ce idiot, închizând ușa așa din exterior… am avut un început minunat, dar tipul ăsta știe doar să conducă de la primul loc!”.

“A fost cu siguranță vina mea astăzi”, a recunoscut Hamilton după aceea, glumind pe știuca rivalului său iberic: “este plăcut să aud. Știu cum se poate simți în căldura jocului. acțiune, dar este bine să știi cum se simte”.

În Zandvoort, Partidul promite să fie la fel de bun ca anul trecut pentru eroul Batavian, care câștigase de la pol în fața “armatei sale portocalii” nebune și își propune o a 30-a victorie în F1 anul acesta.

Fanii săi au format deja majoritatea celor aproximativ 120.000 de spectatori sub cerul albastru al Spa, bucurându-se de un spectacol mult mai bun decât fiasco-ul din 2021. În potop, Verstappen câștigase un non-Grand Prix, după două ture în spatele mașinii securității.

În 2023, Olandezul va avea ocazia să câștige a treia oară la rând la Spa: Marele Premiu al Belgiei tocmai a fost confirmat pentru calendarul de anul viitor. Spre deosebire de Franța, care nu va mai fi acolo.

Pe partea franceză, Esteban Ocon (Alpine) a ocupat un loc 7 Bun, urcând de pe locul 16 pe grilă. Pierre Gasly (AlphaTauri) a terminat pe locul 9, tot în puncte.

Sursa articolului in engleza: F1: o nouă demonstrație a Verstappen în Belgia